100 dní

Co je to sto dní? Sto západů a sto východů slunce. Sto otáček Země kolem vlastní osy. 2 400 hodin nebo 144 000 minut či 8 640 000 vteřin. Něco málo přes 14 týdnů, 3 měsíce a kousek. Přibližná délka 1 semestru na vysoké škole.

A co je člověk za tuto dobu schopen zvládnout? Naučit se jezdit na kole či na bruslích? Absolvovat a ukončit předmět na VŠ? Vycestovat na Erasmus? Nacvičit klavírní skladbu? Rozjet podnikání? Postavit hrubou stavbu rodinného domu? Absolvovat stáž? ... ???

A co skutečně zvládne za tento časový úsek?

Přibližně sto dní zpět? Začátek adventu, počátek nového liturgického roku. Teď? Něco za polovinou doby postní.

Jaký jsem byl a jaký jsem teď? Jak jsem se za tu dobu změnil? Co jsem vykonal? Co jsem dokázal uskutečnit a dotáhnout dokonce? Jak jsem se posunul ve vztahu k Bohu, k rodině, partnerovi, přátelům i ve vztahu k těm, kteří mi pijou krev? Nakolik se mi podařilo změnit svět k lepšímu.

Kde se nacházím teď a kde chci být za 100 dní? Jaké by bylo mé počínání a chování, kdybych věděl, že:

 • za 100 dní bude vše tak jak je teď?
 • za 100 dní mě vyrazí ze školy?
 • za 100 dní příjdu o práci?
 • za 100 dní odjedu do zahraničí?
 • za 100 dní budu muset odcestovat na druhý konec Země a nevím, kdy se vrátím?
 • za 100 dní odevzdávám závěrečnou práci?
 • za 100 dní potkám svého životního partnera?
 • za 100 dní mi někdo podstatně změní život?
 • za 100 dní příjdu o levou nohu?
 • za 100 dní oslepnu?
 • za 100 dní vyhraju či zdědím nepředstavitelnou sumu peněz?
 • za 100 dní...

                       ...zemřu...?

Co bych začal či přestal dělat, kdybych věděl, že následujících 100 dní je posledních? Co bych chtěl stihnout? S kým bych se chtěl setkat? Co bych chtěl dokončit? Nakolik procent bych se věnoval tomu, co je skutečně mým posláním na tomto světě?

Pravděpodobně bych vážil každou minutu, zda ji využívám dobře... Chtěl bych se alespoň pokusit urovnat vztahy, které nejsou v pořádku... Snažil bych se zabezpečit své blízké a ty za které mám zodpovědnost... Připravil bych své nástupce na převzetí mých povinností... Reflektoval, zda nemám náhodou někde zakopané hřivny, kterých jsem doposud nevyužil...

Pokud má člověk dostatečné zásoby, mnohdy nevnímá, kolik čeho spotřebuje. Až když je v policích víc prachu než jídla, začne uvažovat, plánovat, šetřit ... hospodařit.

Učme se hospodařit dřív, než nám dojdou zásoby. Učme se hospodařit dřív, než nám dojde čas. Každých 24 hodin máme o den méně a nevíme, kolik jich ještě bude.

Třeba jich teď je už jen ... 99 ...

Sdílet

Komentáře

Kubabuba Máš dost drsné otázky, víš to, pane šéfdirigente? :P
Btw. na to "přez" se nemožu koukat, upadnou mi bulvy :D

ObiSkyWalker Za sto dní se IMHO dá stihnout poměrně hodně, už jsem četl článek na podobné téma, kde však zbývaly jen dvě hodiny. Myslím, že skauti tento problém svým heslem "Vždy připraven" řeší :-)

jjkohoutek Já jdu ještě jednou pojíst :D Neb sms/emaily už nikomu posílat nebudu, když o to nikdo nestojí.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona